Fiodor Dostojewski

Kwiecień 27, 2015 o 20:37

dostojewskiJest jednym z najbardziej znanych rosyjskich pisarzy XIX wieku. Fiodor Michajłowicz Dostojewski urodził się 11 listopada 1821 roku w Moskwie, a zmarł 9 lutego 1881 roku w Petersburgu. Jego dorobek literacki miał i nadal ma wielki wpływ na kształt literatury rosyjskiej i światowej. Określany jest mianem mistrza realistycznej prozy psychologicznej z pogranicza realności i wyobraźni. Jego utwory obfitują w motyw walki dobra ze złem, które czai się wszędzie.

Stanowczo opowiadał się przeciwko ateizmowi oraz kapitalistycznej cywilizacji, która w jego opinii miała destrukcyjny wpływ na psychikę i moralność społeczeństwa. Propagował trwanie przy chrześcijańskich wartościach i zasadach moralnych. Sprzeciwiał się także rewolucyjnym ruchom socjalistycznym.

fiodor-dostojewskiDzieciństwo małego Fiodora nie było kolorowe. Jego ojciec był ordynatorem jednego ze szpitali umiejscowionych w biednej dzielnicy Moskwy. Mały Fiodor lubił przebywać w ogrodzie wśród chorych, którzy opowiadali mu różne historie – zarówno te prawdziwe, jak i te mniej realne.

Za namową ojca, młody Fiodor Dostojewski wstąpił do Wojskowej Szkoły Inżynieryjnej w Petersburgu (1838 r.). Tu odkrył swą miłość do literatury i niechęć do matematyki. Z tego okresu pochodzą dwie sztuki teatralne, które jednak nie zachowały się do dzisiaj. W 1843 roku zdał egzaminy na oficera i pozostał w Petersburgu. Na początku zajmował się przekładem dzieł Balzaka, co jednak szybko porzucił na rzecz autorskiego pisarstwa.

Jako członek Koła Pietraszewskiego został aresztowany i skazany na karę śmierci, którą jednak w ostatniej chwili odwołano zamieniając na cztery lata katorgi. Poglądy członków Koła były prozachodnie, co nie spotykało się z sympatią ówczesnych władz Rosji. Zwłaszcza rok 1848 w Europie Zachodniej napawał obawą cara Mikołaja I, który postanowił surowo karać za podobne przewinienia dla przykładu. W 1850 roku zamknięto pisarza w twierdzy w Omsku, którą opuścił po 4 latach. Wcielono go do 7 Syberyjskiego Batalionu Liniowego w Semipałatyńsku, gdzie służył kolejne 6 lat. Tutaj poznał swoją przyszłą żonę, Marię Dymitriewną Isajewą, którą poślubił 6 lutego 1857 roku w Kuźniecku. Po wielu latach starań, w 1859 roku pozwolono mu osiedlić się w Petersburgu, co oznaczało koniec zesłania.

W 1864 roku umarła żona Dostojewskiego, Maria. Po trzech latach poślubił jednak swoją stenotypistkę, Annę Grigoriewnę Snitkinę. Małżeństwem byli czternaście lat.

Dostojewski cierpiał na padaczkę i był nałogowym hazardzistą, co często doprowadzało go na skraj bankructwa. By ratować swójzbrodnia-i-kara budżet lub swoją płynność finansową, Dostojewski sprzedawał wydawcom prawa do swoich, jeszcze nie powstałych, dzieł.

Najsłynniejsza powieść pisarza, Zbrodnia i kara, powstała w 1866 roku. Najpierw ukazała się w odcinkach, by w kolejnym roku ukazać się w całości jako powieść.