Hymn Państwowy Rosji

Wrzesień 30, 2017 o 17:18

rosyjska-flagaObecny hymn Federacji Rosyjskiej został przyjęty pod koniec roku 2000, w głównej mierze z inicjatywy ówczesnego prezydenta Władimira Putina. Zastąpił on Pieśń Patriotyczną, która została wprowadzona w roku 1991. Ciekawe jest to, iż do XVII wieku Rosja nie posiadała hymnu.

Najciekawsze jest to, iż nowa adaptacja hymnu nawiązywała do hymnu wcześniejszego, hymnu Związku Radzieckiego z roku 1994. Właśnie o tym nawiązaniu wspomniał swego czasu Aleksander Kwaśniewski podczas szczytu „Yalta Annual Meeting” w Kojowie, kiedy to powiedział, że: „Mogą zmienić słowa hymnu, ale nie zmienią muzyki” (oba mają tę samą melodię). Muzykę do hymnu stworzył Aleksandr Aleksandrow – rosyjski kompozytor, wojskowy, ale przede wszystkim ludowy artysta ZSRR. Weryfikacją tekstu natomiast zajął się Siergiej Michałow – współautor słów do hymnów Związku Radzieckiego oraz Rosji. Kompozycja Aleksandrowa przed wykorzystaniem jej jako hymnu była stosowana już w kilku wcześniejszych pieśniach, między innymi w roku 1938 w Hymnie Partii Bolszewików, który to tak bardzo spodobał się Józefowi Stalinowi, iż w rozpisanym w roku 1943 konkursie na nowy hymn ZSRR został zwycięzcą (zmieniono tylko słowa). Sam Stalin wprowadził do tekstu własne poprawki. W latach 50-tych, w czasie tak zwanej destalinizacji kompozycja Aleksandrowa straciła słowa, jednak linia melodyczna pozostała. W latach 70-tych napisano nową wersję słów, która to w roku

olimpiada-rosja

1977 została przyjęta i wraz z wprowadzeniem nowej Konstytucji ZSRR została oficjalnym hymnem państwowym (tekst został pozbawiony wszelkich wzmianek o Stalinie). Hymn z roku 2000 natomiast w głównej mierze mówi o zaletach rosyjskiego kraju, jego wspaniałości oraz rozległości, a także nawiązuje do Boga. Słowa są odmienne od wcześniejszych wersji, które za każdym razem wychwalały czy to Lenina czy to Stalina.

flagaJeżeli chodzi o stosowanie hymnu rosyjskiego to może on być wykorzystywany tylko w szczególnych warunkach. Zawsze musi być użyty z oficjalnymi słowami oraz muzyką i to bez względu czy chcemy wykorzystać sam tekst czy też samą linię melodyczną. Zawsze jest odgrywany podczas ceremonii zaprzysiężenia prezydenta Rosji, ostatniego oraz pierwszego posiedzenia Dumy rosyjskiej, jak i kadencji Rady Federacji. Oczywiście hymn odgrywany jest także podczas oficjalnych uroczystości państwowych oraz zawodów sportowych. Wymogiem jest również to, iż podczas hymnu wszystkie osoby muszą zdjąć nakrycie głowy, a jeżeli jest obecna rosyjska flaga – należy zwrócić się w jej kierunku.

Hymn tego ogromnego kraju podobnie jak hymn amerykański w USA jest częścią kultury rosyjskiej. Mimo, iż oficjalnie obecne władze rosyjskie próbują odciąć się od niechlubnej historii powojennej to i tak sam hymn przewija się już od lat trzydziestych XIX wieku.