Jak szukać pracy w Rosji?

Styczeń 31, 2014 o 09:14

pracaO tym, że Rosja należy do ścisłej czołówki światowych gigantów gospodarki nie trzeba chyba nikomu specjalnie przypominać. Ogromny teren kraju, bogactwo złóż mineralnych, niezwykle dynamiczny rozwój szeroko pojętego przemysłu i innych gałęzi gospodarki sprawia, że zachodnie firmy coraz chętniej decydują się na otwarcie filii na terytorium Federacji Rosyjskiej. Stąd także, z dnia na dzień, zaobserwować można ogromny wzrost zainteresowania fachowcami z zagranicy.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z faktu, że rosyjskie płace dla wykwalifikowanych specjalistów należałoby określić jako wysokie, lub nawet bardzo wysokie. Mało tego – nierzadko znacznie przewyższają zarobki na analogicznych stanowiskach w Wielkiej Brytanii i innych krajów Europy Zachodniej! Należy wyraźnie zaznaczyć, że wielkie rosyjskie koncerny, w żadnych wypadku, nie oszczędzają na wysoko wykwalifikowanej kadrze.

wykwalifikowana-kadra

Kwalifikacje są ważne

Warto jednak wiedzieć, że przed podjęciem zatrudnienia należy spełnić kilka formalności. W pierwszej kolejności powinniśmy zainteresować się zdobyciem pozwolenia na pracę na terytorium Federacji. W internecie znajdziemy pełno stron na temat tego, ile to kosztuje oraz gdzie możemy się o nie ubiegać. W większości przypadków, możemy też liczyć na naszego pracodawcę, który z pewnością pomoże nam załatwić wszelkie formalności.

Ostatnią kwestią jest znajomość języka. Wprawdzie znaczna część Rosjan posługuje się językiem angielskim, przez co załatwienie codziennych spraw może być dla nas nieco łatwiejsze, jednak na wysokich stanowiskach, niestety nie obejdzie się bez dobrej znajomości języka rosyjskiego, którego nauka, wbrew pozorom, wcale nie jest tak prosta, jak nam się wydaje.

 

rosyjski-alfabet

Alfabet rosyjski- cyrylica

Jeżeli jesteście zainteresowani podjęciem zatrudnienia na terytorium Federacji Rosyjskiej, radzimy, aby poszukiwania rozpocząć od największych portali skupiających oferty pracy. Są to: www.job.ru, www.hh.ru oraz www.robota.ru.