Kilka słów o mieszkańcach Federacji Rosyjskiej – część druga

Styczeń 31, 2014 o 09:12

uszatkaPoprzedni artykuł, traktujący o charakterystyce Rosjan, zakończyliśmy wnioskiem, że jest to naród o bardzo złożonej strukturze, która w znacznej mierze wynika z podziałów i silnie zakorzenionego w tradycji i historii – poczucia odrębności narodowej. Dlatego też w tym miejscu, postaramy się wskazać te cechy charakteru, które z mniejszym lub większym marginesem błędu, można przypisać większości obywateli Federacji Rosyjskiej.

Pierwszą rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę przy charakterystyce Rosjan, jest ich temperament. Bezsprzecznie należy stwierdzić, że Rosjanin nie da sobie w kaszę dmuchać. Żeby rozwiać wszelkie wątpliwości – w relacjach międzyludzkich jest to naród otwarty i serdeczny, jednak jeżeli w jakikolwiek sposób przekroczymy jakąś granicę, ich temperament z pewnością natychmiast da o sobie znać. Innymi słowy – jeżeli nieświadomie zdenerwujesz czymś Rosjanina, możesz być pewny, że dowiesz się o tym w trybie natychmiastowym, w dodatku – w nie do końca poetyckich słowach.

Kolejną cechą wspólną jest miłość do własnej ojczyzny. Niezależnie od tego, gdzie i w jakich warunkach przyszło im żyć, Rosjanie bez względu na wszystko kochają swój kraj. Nie bez przyczyny używają oni określenia „Matka Rosja”, które na przestrzeni dziejów wyrosło już do rozmiarów swoistego mitu narodowego. Dlatego też, podczas rozmowy z Rosjaninem, powinniśmy być ostrożni w ocenie wszelkich spraw związanych z życiem w tym kraju.

matka-rosja

Posąg Matki Rosji

Kolejną sprawą, z której należy sobie zdawać sprawę, jest dość specyficzna, rosyjska gościnność. Chyba nikt nie będzie specjalnie zdziwiony faktem, że zauralski model podejmowania gości, w większości przypadków, opiera się na konsumpcji wysokoprocentowych trunków. Dlatego też musimy być świadomi, że jeżeli udajemy się do kogoś z wizytą, to prawdopodobnie będziemy musieli wziąć udał w kultywowaniu lokalnych obyczajów, w przeciwnym razie możemy popełnić towarzyskie „faux pas” i obrazić naszego gospodarza. 

rosyjska-wodka

Rosyjska wódka