Kilka słów o Nowosybirsku

Styczeń 31, 2014 o 09:14

nowosybirskNowosybirsk to trzecie pod względem wielkości (półtora miliona mieszkańców) miasto w Rosji, które według opinii panującej wśród Rosjan, jest nieoficjalną stolicą Syberii. Miasto zostało oficjalnie założone w 1893 roku, położone jest nad rzeką Ob i zajmuje powierzchnię ok. 500 km2.

Nowosybirsk jest przede wszystkim ośrodkiem naukowym i handlowym. Obecnie znajduje się tu 14 szkół wyższych, w tym, założony w 1959 roku, Nowosybirski Uniwersytet Państwowy. To tutaj rozwijają się również wszystkie ważniejsze gałęzie rosyjskiego przemysłu.

Wprawdzie panujący w Nowosybirsku klimat (średnia temperatura zimą wynosi -19 stopni) nie sprzyja rozwojowi turystyki, to jednak z całą pewnością należy zaznaczyć, że miasto jest warte obejrzenia.

Godnymi uwagi, zwłaszcza pod względem architektonicznym, są nowosybirskie teatry i opery, na deskach których niemal codziennie występują światowej sławy artyści. Oprócz tego, znajdują się tu również rozmaite galerie i konserwatoria sztuki. Jednym z najważniejszych zabytków Nowosybirska jest, zróżnicowana pod względem architektonicznym, Katedra Przemienienia Pańskiego.

Warte obejrzenia jest bez wątpienia również tutejsze miasteczko akademickie – Akademgorodok, położone nieopodal Obskiego Rezerwatu Wodnego, ok. 25 km od centrum Nowosybirska. Na terenie miasteczka prowadzone są najwyższej rangi badania z zakresu takich dziedzin, jak: fizyka jądrowa, genetyka, chemia, hydrodynamika i mechanika doświadczalna.

akademgorodok

Akademgorodok

 

Warto również zajrzeć do lokalnych muzeów – etnograficznego i mineralistycznego, w których dowiemy się zdecydowanie więcej o historii, zarówno samego terenu, jak i jego mieszkańców, których ogromny napływ na przestrzeni wieków sprawił, że obecnie miasto określa się czasami mianem „syberyjskiego Chicago”.   

syberyjskie-chicago

„Syberyjskie Chicago”