Moskwa – co zobaczyć na Kremlu?

Styczeń 31, 2014 o 09:13

kremlMoskwa – stolica Rosji, jest obecnie największym miastem Europy. Ta ogromna metropolia, wraz z całą aglomeracją, liczy obecnie ponad 15 milionów mieszkańców, co sprawia, że jej dominująca pozycja pod względem liczby ludności najprawdopodobniej pozostanie niezagrożona jeszcze przez długie lata.

Ogromne rozmiary i status miasta stołecznego sprawiły, że Moskwa zaliczana jest obecnie do elitarnego grona najważniejszych europejskich ośrodków gospodarczych, kulturowych, politycznych, religijnych i turystycznych. To właśnie tutaj rozgrywają się wszystkie najważniejsze wydarzenia, i to właśnie do miasto cieszy się wprost ogromnym zainteresowaniem ze strony turystów z całego świata. Sprawdźmy zatem, co ciekawego można w Moskwie zobaczyć.

Moskwa, nie bez powodu, nazywana jest „czerwonym miastem”. Wynika to w znacznej mierze z faktu, że słowa „czerwony” i „piękny” są bardzo zbliżone brzmieniowo. Dlatego też architektura i niektóre elementy krajobrazu wyraźnie oscylują wokół stylistyki zorientowanej na czerwień. W ten oto sposób przechodzimy do Placu Czerwonego, będącego najbardziej majestatyczną częścią innego arcydzieła architektury – moskiewskiego Kremla.

plac-czerwony

Plac Czerwony

Ten ogromny kompleks warowno-cerkiewno-administracyjny ma powierzchnię ok. 28 hektarów i jest najbardziej charakterystycznym i najczęściej odwiedzanym przez turystów miejscem w Moskwie. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest ogrom dostępnych tu zabytków i arcydzieł szeroko rozumianej rosyjskiej kultury.

Nie sposób w tym miejscu scharakteryzować ich wszystkich, dlatego też ograniczymy się jedynie do wymienienia najważniejszych z nich. Głównymi atrakcjami Kremla są więc: Arsenał, rozbudowany zespół pałacowy, Barbakan Kutafja, zbrojownia, Plac Soborowy z licznymi świątyniami, Dzwonnica Iwana Wielkiego, czy cerkiew Dwunastu Apostołów.

arsenal

Arsenał

dzwonnica-iwana-wielkiego

Dzwonnica Iwana Wielkiego