Reprezentacja piłkarska Rosji

Czerwiec 29, 2017 o 01:12

fifa_russia2018Czas finałów Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2018 zbliża się wielkimi krokami. Gospodarzem tego turnieju będzie Rosja. Przyjrzyjmy się więc piłkarskiej reprezentacji gospodarzy.
Reprezentacja Rosji w piłce nożnej mężczyzn ma niedługą historię. Zadebiutowała jeszcze przed rewolucją październikową. Pierwszy miecz rozegrała 30 czerwca 1912 roku z Finlandią, który przegrała 1:2. Po powstaniu ZSRR na piłkarskiej arenie występowała reprezentacja Związku Radzieckiego, której nie możemy traktować ściśle, jako rosyjskiej reprezentacji piłkarskiej, ponieważ reprezentowała wszystkie republiki wchodzące w skład ZSRR. arszawinReprezentacja Rosji w piłce nożnej narodziła się na nowo po Mistrzostwach Europu 1992, na których zamiast reprezentacji radzieckiej, w związku z rozpadem ZSRR w 1991 roku, występowała piłkarska reprezentacja Wspólnoty Niepodległych Państw. Od eliminacji do Mistrzostw Świata w USA, które odbyły się w 1994 r., można mówić o istnieniu reprezentacji Rosji w piłce nożnej.
Rosyjska reprezentacja piłkarska nie odnosiła znaczących sukcesów. Kilkakrotnie zakwalifikowała się do finałowych turniejów Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy. Jednakże zwykle kończyła rozgrywki na fazie grupowej.
Wyjątkiem były Mistrzostwa Europy rozgrywane w 2008 roku Austrii i Szwajcarii, na których to rosyjska „Sborna” okazała się tzw. „czarnym koniem”. Rosja na EURO2008 w fazie grupowej wygrała 1:0 z Grecją oraz 2:0 ze Szwecja, które wówczas były znacznie wyżej notowanymi zespołami od „Sbornej” oraz uległa późniejszym triumfatorom – Hiszpanii aż 1:4. W ćwierćfinale Rosja odniosła imponujące zwycięstwo nad Holandia 3:1 i w ten sposób osiągnęła historyczny sukces w postaci awansu do półfinału. Niestety w półfinale Rosjanie znowu trafili na Hiszpanów, którzy później okazali się triumfatorem EURO2008. Rosja w półfinale przegrała z Hiszpanią 0:3. Rosyjską gwiazdą tego turnieju był Andriej Arszawin.
Na tym w zasadzie, czyli półfinale EURO2008, na razie kończą się sukcesy reprezentacji Rosji w piłce nożnej. Na Mundial 2010 w RPA, Rosja nie zakwalifikowała się. Rozgrywki EURO2012 i w Mistrzostwach Świata 2014 w Brazylii, a także na EURO2016 wyjście z fazy grupowej było ponad możliwości rosyjskiej reprezentacji.
rosja_kibiceAktualnie, czyli w czerwcu 2017 r., pozycja Rosji w rankingu FIFA prezentuje się słabo. Rosja jest na 63 miejscu, czyli najniżej w swojej historii. Jest pewna analogia z polską reprezentacją, która w okresie przygotowawczym do EURO2012, na którym była współgospodarzem, też zajmowała jedne z najniższych w historii lokat w rankingu FIFA. Aktualna pozycja Rosji w tym rankingu może być jednak niedoszacowana. Aktualnie Rosja, jako gospodarz nie bierze udziału w eliminacjach do Mistrzostw Świata, rozgrywa mało meczy i głównie są to mecze sparingowe. Z drugiej jednak strony w rozgrywanym aktualnie w Rosji Pucharze Konfederacji, „Sborna” nie prezentuje się rewelacyjnie. Była w stanie wygrać jedynie z niżej notowaną Nową Zelandią. Uległa natomiast Portugalii i Meksykowi. Raczej jest wiec mało prawdopodobne, żeby Reprezentacja Rosji na Mundialu we własnym kraju osiągnęła spektakularny sukces.