Siergiej Ławrow – silny człowiek w dyplomacji

Sierpień 30, 2015 o 11:39

lawrowSiergiej Ławrow uznawany jest w świecie dyplomacji za trudnego, mocnego przeciwnika. Jego silny charakter i bezkompromisowe postępowanie budzą zachwyt i poważanie wśród dyplomatów na całym świecie. I nie ma znaczenia, że za nim stoi całe imperium rosyjskie. Sam Ławrow potrafi ostentacyjnie wyjść, przekląć czy świadomie złamać zakaz na przykład palenia w siedzibie ONZ.
Ławrow urodził się 21 marca 1950 roku w Moskwie. W 1972 roku ukończył studia w Moskiewskim Państwowym Instytucie Stosunków Międzynarodowych (MGIMO). Potem znalazł pracę w radzieckiej dyplomacji. Na początku został wysłany na Sri Lankę, a dokładniej do Kolombo, gdzie pełnił funkcję attaché, a także odbywał tam staż. W 1976 roku powrócił do Moskwy. W stolicy Rosji znalazł pracę w centralnym aparacie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Piastował tutaj stanowisko najpierw trzeciego, później drugiego sekretarza w Wydziale Międzynarodowych Organizacji Gospodarczych. Pierwszym sekretarzem, radcą i starszym radcą w Stałym Przedstawicielstwie Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich przy Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku był w latach 1981-1988. Kiedy wrócił do kraju otrzymał stanowisko zastępcy naczelnika, a od 1990 roku pełnił funkcję naczelnika Wydziału sergiejMiędzynarodowych Organizacji Gospodarczych Ministerstwa Spraw Zagranicznych ZSRR.
Jako członek Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego, po upadku ZSRR w sposób naturalny przeszedł do pracy w służbie dyplomatycznej Federacji Rosyjskiej. W 1992 roku odebrał nominację na dyrektora Departamentu Organizacji Międzynarodowych i Problemów Globalnych w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Od 3 kwietnia 1992 roku pełnił funkcję zastępcy ministra spraw zagranicznych. Pod jego zarządami znalazły się Departament Organizacji Międzynarodowych i Międzynarodowej Współpracy Gospodarczej, Wydział ds. Praw Człowieka i Międzynarodowej Współpracy Kulturalnej, a także Departament ds. Wspólnoty Niepodległych Państw.
Siergiej Ławrow to także Stały Przedstawiciel Federacji Rosyjskiej przy ONZ w latach 1994 – 2004, a także przedstawiciel Federacji Rosyjskiej w Radzie Bezpieczeństwa. Kiedy zdymisjonowano Andrieja Kozyriewa z posady ministra spraw zagranicznych, naturalnym kandydatem miał być właśnie Ławrow. Jednak nie dane mu było jeszcze obejmowanie tej funkcji. Doczekał się tego fotela dopiero w marcu 2004 roku, kiedy na czele rządu stanął Siergiej-lawrowMichaił Fradkow. Siergiej Ławrow funkcję szefa rosyjskiej dyplomacji piastuje po dziś dzień.
Decyzją premiera Władimira Putina, 10 kwietnia 2010 roku został członkiem specjalnej rosyjskiej komisji rządowej, która miała zbadać przyczyny katastrofy polskiego samolotu Tu-154, który rozbił się w Smoleńsku mając na pokładzie m.in. ówczesnego prezydenta Polski, Lecha Kaczyńskiego.