Sputnik

Styczeń 2, 2018 o 18:52

sputnikRosyjski Sputnik to satelita, jednak nie byle jaki – to pierwszy sztuczny satelita w historii ludzkości. Niedawno minęło 60 lat od momentu umieszczenia go na orbicie ziemskiej. 4 października 1957 roku był dniem symbolicznym – dniem zwycięstwa wielkiego państwa rosyjskiego nad kapitalistycznymi Stanami Zjednoczonymi.

sputnik-historiaSputnik to nie jeden obiekt, była to seria radzieckich sztucznych satelitów, jednak to właśnie Sputnik 1 zapisał się w historii najbardziej, nie ze względu na to, że był wyprodukowany jako pierwszy. Jego historia była umotywowana politycznie. Otóż pierwszą rosyjską jednostką wysłaną w kosmos miał być Sputnik 3 – takie przynajmniej były założenia Siergieja Korolowa, radzieckiego inżyniera i konstruktora uznawanego za ojca radzieckiej kosmonautyki. Chciał on wysłać wersję trzecią bo miała ona być bardziej zaawansowana technicznie, był tylko jeden szkopuł – nie był jeszcze gotowy. Amerykanie w roku 1955 ogłosili swój program kosmiczny o nazwie Vanguard i istniała obawa, iż wyprzedzą największe państwo świata w tym symbolicznym wyścigu. Korolow nie miał za bardzo wyboru i polityczne naciski pomogły podjąć mu decyzję, że w kosmos poleci wersja pierwsza, która co do zasady miała być opcją zastępczą, ale najważniejsze w tym wszystkim było co innego – trzeba było pobić Amerykanów. Na miejsce startu sputnika wybrano ówczesny kosmodrom Tiuratam (dziś znany jako Bojkonur). Rakietą nośną był Sputnik 8K71PS, która w rzeczywistości była przeznaczona do przenoszenia głowic atomowych. Sam sputnika ważył lekko ponad 83 kg, jego średnica wynosiła 58 cm, posiadał on wbudowane dwa nadajniki radiowe o mocy 1 wata oraz dwie pary anten od długości 2,4 oraz 2,9 m. Dodatkowo na wyposażeniu Sputnika znajdował się czujnik temperatury oraz bateria kwasowa pozwalająca a zasilenie maszyny przez 21 dni.

sputnik-1Sputnik wystartował o godzinie 19:28, okrążył Ziemię pond 1400 razy, przebywając przy tym odległość około 65 milionów kilometrów. W dniu 4 stycznia 1958 roku spłonął w atmosferze ziemskiej. Ten pierwszy w historii umieszczony na orbicie okołoziemskiej sztuczny satelita nie był maszyną skomplikowaną. Dopóki nie wyczerpały się mu baterie wysyłał na Ziemię dane telemetryczne. Jego głównym sukcesem nie było to, że przekazał dane przykładowo o gęstości atmosfery, ale to że był tam pierwszy. Amerykanie wystrzelili w kosmos swojego pierwszego sztucznego satelitę 1 lutego 1958 roku. Rosjanie zdążyli wysłać jeszcze jednego satelitę przed tą datą i to z pasażerem na pokładzie. 3 listopada 1957 Sputnik 2 wraz z psem Łajką został wystrzelony w kosmos. Rosjanie postawili kamień milowy pod przyszły podbój kosmosu. W 1961 roku wystrzelono pierwszego człowieka w kosmos – był nim Jurij Gagarin, a osiem lat później pierwszy człowiek postawił stopę na Księżycu. Obecnie posiadamy bezzałogowe sondy kosmiczne oraz ogromne teleskopy fotografujące kosmos. Ludzkość kiedyś pozostawi swoje ślady również na innych planetach, pytanie tylko kiedy?