t.A.T.u. – błyskawica na scenie popkulturowej Rosji

Czerwiec 29, 2015 o 15:25

zespolPojawiły się dosłownie z znikąd i od razu wdarły się na europejskie listy przebojów ze swoim hitem „Nas nie dogoniat”. Mowa oczywiście o rosyjskim duecie pop-rockowym czy raczej pop-techno, t.A.T.u. W skład zespołu wchodziły dwie młode i ambitne Rosjanki, Lena Katina i Julia Wołkowa. Duet został założony w Moskwie w 1999 roku, a jego kariera rozpoczęła się w 2000 roku od wydania własnie singla „Nas nie dogoniat”. Singiel szybko zdobył sporą popularność w krajach Europy Wschodniej i Centralnej, w tym między innymi w Polsce, na Ukrainie czy w Niemczech, nie wspominając o Rosji. Kariera Rosjanek jednak przyspieszyła, kiedy światło dzienne ujrzał drugi album duetu, pod tytułem „200 km/h in the wrong Lane”. Znalazły się na nim między innymi takie hity jak „Not gonna get us” czyli angielskojęzyczna wersja singla, którym podbiły Europę. Najpopularniejszym utworem stał się jednak „All the things she said”, który trafił do pierwszej dziesiątki najpopularniejszych singli w Danii, Niemczech, Australii, Meksyku, Wielkiej Brytanii czy Nowej Zelandii oraz w USA.
rosjaDo roku 2008 zespół t.A.T.u. wydał łącznie sześć albumów studyjnych, w tym trzy po rosyjsku i trzy po angielsku. To na tych krążkach znalazły się takie przeboje jak „How soon is now?”, „Gomenasai” czy „All About Us”. Liczba sprzedanych płyt to łącznie 27 milionów sztuk, za które naturalnie dziewczyny otrzymały liczne certyfikaty między innymi w Japonii, Stanach Zjednoczonych czy Europie. Jednym z największych sukcesów rosyjskiego duetu był status platynowej płyty dla albumu „200km/h in wrong lane”. Sprzedano ponad milion sztuk tego krążka zarówno w wersji rosyjskojęzycznej jak i anglojęzycznej. Dało to tytuł pierwszego zespołu, który otrzymał certyfikat za album w dwóch różnych wersjach językowych.
W 2003 roku duet t.A.T.u. reprezentował Rosję na 48. Konkursie Piosenki Eurowizji. Należy podkreślić, iż dziewczyny wydawały się być bardzo pewne swego zwycięstwa, co jednak okazało się przedwczesne. Ostatecznie zajęły trzecie miejsce. Lata 2002-2003 okazały się bardzo ważnym okresem dla obu wokalistek. Oto zakończyły długoletnią współpracę ze swoim menedżerem, Iwanem Szapowałem. Jak się okazało nieporozumienia i różnica zdań i wizji między dziewczynami, a ich menedżerem, okazała się być nie do pogodzenia. Do tego wszystkiego okazało się, że Julia Wołkowa zaszła w ciążę. Zespół musiał zawiesić swoją działalność do czasu powrotu Julii do formy.
Ostatecznie zespół został rozwiązany w 2009 roku. Od tego czasu wokalistki próbowały kariery solowej, a także kilka razy możnatatu było zobaczyć je na wspólnym koncercie, dość okazjonalnym. Zdaje się jednak, że nie dojdzie do ponownego zawiązania się duetu i powtórzenia wielkiego sukcesu, jaki odniosły jako t.A.T.u.