Zwiedzanie stolicy, czyli spacer wokół moskiewskich zabytków

Styczeń 31, 2014 o 09:13

moskwaJeżeli zdecydowaliśmy się na zwiedzanie Moskwy i jesteśmy świeżo po opuszczeniu terenu Kremla, z pewnością każdemu z nas nasunie się pytanie – co dalej? W końcu 15-milionowa aglomeracja musi mieć dużo więcej miejsc wartych zobaczenia. Tak więc spokojnie drodzy turyści – tak jest w istocie! No to może po kolei..

Galeria Tretiakowska – założona w 1856 roku przez Pawła Tretiakowa jest obecnie największą i najbardziej popularną galerią w kraju, skupiającą rosyjskie arcydzieła przynależące do niemal wszystkich typów sztuk pięknych. Jej ogromne zbiory obrazów, rysunków i rzeźb sprawiły, że już 1918 roku nadano jej tytuł Państwowej Galerii Tretiakowskiej.

galeria-tretiakowska

Galeria Tretiakowska

Muzeum Historii Moskwy – nie od dziś wiadomo, że dzieje Moskwy to jedna z ważniejszych kart, nie tylko rosyjskiej, ale również europejskiej, czy nawet światowej historii. Zbiory muzeum zawierają liczne eksponaty związane z historią miasta – od czasów najdawniejszych, do współczesnych.

muzeum-historii-moskwy

Muzeum historii Moskwy

Muzeum Sztuk Pięknych imienia Puszkina – ten 4-budynkowy kompleks muzealny położony jest w samym centrum miasta, zaraz obok Kremla. Muzeum funkcjonuje od 1912 roku. Warto zaznaczyć, że budynek ten jest wart uwagi zwłaszcza z polskiej perspektywy, ponieważ do dnia dzisiejszego znajdują się tu liczne arcydzieła polskiej kultury, które zostały zrabowane przez Rosjan podczas II Wojny Światowej.

muzeum-sztuk-pieknych

Muzeum Sztuk Pięknych imienia Puszkina

Dla miłośników dzikich zwierząt, wypadałoby szczególnie polecić moskiewskie ZOO. Jest ono największym parkiem zoobotanicznym w Rosji i jednym z największych na świecie. Założone zostało w 1864 roku. Obecnie znajduje się tu ponad 7 tysięcy zwierząt. Warto zaznaczyć, że zarząd ogrodu umożliwia turystom podziwianie zwierząt również w godzinach nocnych, kiedy budzą się z całodniowego letargu. 

moskiewskie-zoo

Moskiewskie Zoo – wejście