Ile kosztuje życie w Rosji?

Styczeń 31, 2014 o 09:14

rubleNie od dziś wiadomo, że życie w aktualnie panujących polskich realiach nie należy do najbardziej atrakcyjnych sytuacji pod względem finansowym. Zestaw składający się z wszechobecnego kryzysu, niskich zarobków, tzw. umów śmieciowych i wysokich podatków sprawił, że coraz więcej naszych rodaków decyduje się na emigrację w poszukiwaniu godnych warunków życia.

Jeszcze do niedawna, emigracja kojarzyła się przede wszystkim z takimi krajami jak: Wielka Brytania, Holandia, Niemcy, czy Francja. Ostatnie badania na temat migracji Polaków, wskazują jednak wyraźnie, że z roku na rok, coraz większym zainteresowaniem cieszy się również Federacja Rosyjska. Sprawdźmy zatem, jak wyglądają warunki życia w kraju położonym nad Wołgą.

Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy się zająć jeszcze przed wyjazdem, jest zapewnienie sobie odpowiedniego zakwaterowania. Naturalnie, jak wszędzie na świecie – cena zależy przede wszystkim od lokalizacji. Chyba nikogo nie zdziwi więc fakt, że największe rosyjskie miasta, takie jak Moskwa i Sankt Petersburg, są pod tym względem najdroższe i to nie tylko w samej Rosji, ale również w rankingach światowych.

moskwa

Moskwa

Dowodem na to jest fakt, że średnia cena metra kwadratowego mieszkania położonego w centrum stolicy kosztuje około 7.5 tys. dolarów. Warto jednak dodać, że za mieszkania położone nieco dalej od centrum, możemy zapłacić nawet trzykrotnie mniej!

Jeżeli nie stać nas na zakup własnego „M”, pozostaje zainteresowanie się kwestią wynajmu, która jednak wcale nie prezentuje się o wiele lepiej pod względem cenowym, zwłaszcza w zestawieniu z analogicznymi ofertami w naszym kraju. Dla przykładu – wynajęcie 2-pokojowego mieszkania w jednym z większych rosyjskich miast może nas kostować nawet 1200 dolarów.

Kwestią dodatkową są ceny żywności. Naturalnie, jeżeli zamierzamy stołować się w restauracjach przy najbardziej reprezentacyjnych ulicach, powinniśmy natychmiast zainteresować się podjęciem pracy na drugim etacie. Poza centrum, w lokalnych barach, możliwe jest zjedzenie posiłku w cenie ok. 10-20zł.

Ostatnią sprawą są ceny związane z transportem publicznym. I tutaj niespodzianka – słynne moskiewskie metro jest najtańszym tego typu transportem w Europie. Za pojedynczą przejażdżkę zapłacimy bowiem około 2zł.

metro

Moskiewskie Metro

metro-mapa-moskwa

Mapa moskiewskiego metra