Matrioszka

Sierpień 31, 2017 o 12:37

MatrioszkiWiele jest symboli, które kojarzą się w Rosją, jednym z nich jest matrioszka, chyba najbardziej znana lalka od razu po Barbie. Jest ona niezwykle ważna w historii folkloru tego ogromnego kraju, a jej powstanie jest wyjątkowo ciekawe. Poniżej przedstawiamy krótką historię powstania tej drewnianej laleczki.
Pierwsza matrioszka powstałą najprawdopodobniej w roku 1890 i jest to data kojarzona z rozpoczęciem tej niesamowitej tradycji. Za jej autora uważa się Wasilijego Zwiezdoczkina. Był on rzeźbiarzem, który jako pierwszy nadał lalce odpowiedni kształt oraz wielkość. Niektóre źródła podają iż pochodzenia ich należy doszukiwać się w kulturze japońskiej – a jej prototypem była Matrioszkafigurka mędrca Fukurumy, która została przywieziona z japońskiej wyspy Honsiu. Niemniej jednak rozgłos na cały świat przyniosła matrioszce wystawa zorganizowana w Paryżu na początku XX wieku. To właśnie tam wśród wielu eksponatów znalazła się pięknie pomalowana, rzeźbiona, niezwykła laleczka. Nazwa matrioszki pochodzi najprawdopodobniej od niezwykle popularnego zdrobnienia rosyjskiego imienia żeńskiego – Matrionki. Pierwsze laleczki składały się z ośmiu części, gdzie najmniejszą było dziecko. Z czasem powstały męskie odpowiedniki tej niezwykłej urody zabawki.
Czym jest dokładnie matrioszka? Jest to owalna, odpowiednio wyrzeźbiona postać powielona kilkukrotnie od największej do najmniejszej, tak bym każda mogła się schować we wnętrzu kolejnej. Najczęstszym wykorzystywanym motywem jest cylindryczne, półokrągłe wykończenie, koniecznie malowane ręcznie, w wielu kolorowych barwach. Najczęstszymi kolorami są czerwień, błękit oraz intensywna zieleń. Lalki wykonuje się najczęściej z drewna, różnego gatunku, jednak najbardziej pożądane i jednocześnie najdroższe są te z drewna lipowego. Jak wspomnieliśmy pierwsze wizerunki przedstawiały kobietę, najczęściej z rumieńcami na buźce oraz kwiecistą chustą na głowie. Obecnie wariacje kształtów i postaci wydają się nie mieć końca. Matrioszkami są wizerunki polityków, sportowców, piosenkarzy i aktorów. Swoich odpowiedników doczekali się Lenin, Stalin, Putin czy Miedwiediew. Nawet Justin Bieber doczekał się jednej!
Z ilu części składają się teraźniejsze matrioszki? Od kilku nawet do stu elementów. Rozmiary również są przeróżne. Najbardziej popularne są te małe, które często są wykorzystywane jako breloki do kluczy, czy nawet biżuteria w postaci kolczyków. Większe są już droższe chociaż nie mniej popularne. Najtańsze sztuki można kupić już za kilkanaście, kilkadziesiąt złotych. Ceny najdroższych wahają się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Na wartość ma wpływ nie tylko drewno z którego są wykonane, ale również wzroy-matrioszekpoziom artystyczny malarza.
Obecnie tę niezwykła lalkę zna już cały świat. Bez względu na jej oryginalne pochodzenie jest ona jednoznacznie kojarzona z Rosją i jej folklorem. Każda osoba odwiedzająca ten największy na świecie kraj obowiązkowo wręcz musi zapatrzeć się w przynajmniej jedną sztukę przesympatycznej figurki.