Ranking najbogatszych Rosjan w biznesie

Wrzesień 23, 2015 o 17:52

majatekMagazyn „Forbes”, jak co roku, publikuje rankingi najbogatszych biznesmenów w danym kraju. Tak też stało się i tym razem. Rosyjska edycja magazynu opublikowała takowy ranking dodając jednocześnie informację, iż majątek oligarchów spadł o 20 procent, co jest za pewne wynikiem polityki zagranicznej Rosji. Jak wskazuje magazyn, od momentu publikacji zeszłorocznego rankingu najbogatszych rosyjskich biznesmenów liczba miliarderów w Rosji zmniejszyła się ze 111 do 88, jednak 19 z tych 88 powiększyło swój dobytek pomimo rosnącego kryzysu gospodarczego. Jak podsumował magazyn, łączna wartość majątków dwustu najbogatszych biznesmenów spadła z 481 miliarda dolarów w poprzednim roku do 408 miliarda dolarów w roku bieżącym.
forbesNa pierwszym miejscu znalazł się Władimir Potanin z majątkiem szacowanym na 15,4 miliarda dolarów, który od zeszłego roku wzrósł o 2,8 miliarda dolarów. Potanin jest szefem koncernu Nornikiel, który jest największym na świecie producentem niklu i palladu. Na czele listy najbogatszych Rosjan znalazł się po raz pierwszy, gdyż w zeszłym roku zajmował dopiro 8 miejsce w rankingu. Potanin ma także za sobą krótką karierę polityczną. W latach 1996-1997 piastował stanowisko pierwszego wicepremiera Rosji.
Na drugim miejscu umieszczono Michaiła Fridmana z kwotą 14,6 miliardów dolarów. Jego majątek stopniał o 3 miliardy „zielonych”. Fridman jest głównym udziałowcem Alfa Group (Alfa Bank, 48% udziałów X5 Retail Group, A1, Roswodokanał) oraz grupy LetterOne (RWE Dea, 48% Vimpelcom, 13,22% Turkcell). Interesem życia była sprzedaż w 2013 roku udziałów w TNK-BP państwowemu koncernowi Rosnieft za bagatela 14 miliardów dolarów. Potem nastąpił kryzys paliwowy. Warto zaznaczyć, że Fridman posiada także izraelskie obywatelstwo.
Na trzecim miejscu uplasował się Aliszer Usmanow z majątkiem o wartości 14,4 miliarda dolarów. W odniesieniu do roku poprzedniego, Usmanow odnotował spadek wartości majątku o 4,2 miliardy dolarów. Ten miliarder posiada 48% akcji USM Holdings. Ten koncern kontroluje kontroluje aktywa z przemysłu wydobywczego i metalurgicznego (Metaloinvest), branży pieniądzetelekomunikacyjnej (Megafon), internetowej (Mail.ru Group, DST Global) i telewizyjnej (UTV Holding). W 2014 roku Usmanow dokupił portal społecznościowy Wkontaktie, który jest nazywany rosyjskim konkurentem amerykańskiego Facebooka. Zmniejszył także swoje udziały w USM z 60% do 48% poprzez sprzedaż pakietów menedżerom zarządzającym firmą.
Na dalszych miejscach znaleźli się Wiktor Wekselberg z majątkiem 14,2 miliarda dolarów, Aleksiej Mordaszow z majątkiem szacowanym na 13 miliardów dolarów, Wagit Alekperow z 12,2 miliardami dolarów, Leonid Mikhelson z 11,7 miliardami dolarów, Władimir Lisin (11,6 mld dolarów), Giennadij Timczenko (10,7 mld dolarów) i Michaił Prochorow z majątkiem 9,9 miliarda dolarów.