Rosja – Syria

Maj 31, 2019 o 10:23

mig-3Od kilu tygodni Rosja jest zaangażowana w konflikt, który ma miejsce w Syrii. ONZ chcąc chronić znajdujące się tam szpitale przekazało Rosji i Syrii współrzędne szpitali, tak by ich nie zbombardować. Skutek jednak był odwrotny.

migRosja wraz z reżimem w Damaszku ładne kilka tygodni dokonuje nalotów w prowincji Idlib, która znajduje się na północy kraju tuż przy granicy tureckiej. Prowincja ta jest określana mianem ostatniego bastionu zbrojnej opozycji. Jest ona kontrolowana przez ugrupowania islamistyczne, a zamieszkiwana jest przez tamtejszą społeczność oraz uchodźców, którzy uciekli przed rządowymi wojskami. The Telegraph opisał, że lotnictwo rosyjskie i syryjskie od początku konfliktu zbombardowały aż 24 placówki medyczne, w tym 8 szpitali, które znajdowały się na liście ONZ jako podmioty demilitaryzowane. Samo ONA wskazała obu siłom współrzędne placówek, jednak by je chronić, a nie wskazać cele. W myśl praw międzynarodowego niszczenie takich ośrodków kwalifikuje się jako zbrodnia wojenna. Jednak to nie przeszkodziło siłom powietrznym Rosji i Syrii dokonać tak strasznego czynu.

migiJak widać przekazanie współrzędnych nie tylko nie poprawiło bezpieczeństwa placówek, lecz wprost przeciwnie. Lokalna społeczność boi się, że szpitale będą teraz celem wojskowym i nie chcą znajdować się szpitalach – ewentualnych celach bombardowań. W ostatnim miesiącu w Idlib zginęło niecałe 280 osób. ONZ jest jeszcze powściągliwe jeżeli chodzie o komentowanie tego co się stało. Przedstawiciele organizacji uważają, że jest za wcześnie by stwierdzić, iż zbombardowane obiekty znajdowały się na liście podmiotów zdemilitaryzowanych, jednak nie wykluczają, że tak mogło być. Wyrazili oni swoje zaniepokojenie tym jak wiele placówek medycznych oraz edukacyjnych zostało zniszczonych i zapewnili, że każdy przypadek zostanie zbadany. Aktywiści syryjscy zwani białymi hełmami zarzucili ONZ oraz społeczności międzynarodowej brak reakcji na wydarzenia, które miały miejsce w północnej części Syrii. Poinformowali, że od rosyjskich bomb spadających na ziemię powstaje nieustające trzęsienie ziemi.