Góry Ural

Listopad 30, 2018 o 23:07

uralGóry Ural to jedne z najdłuższych grzbietów górskich na ziemi,  ich długość sięga 2000 km.  Grzbiet Uralu przecinek kilka stref klimatycznych oraz roślinnych co wpływa na niepowtarzalność tego masywu górskiego.

Ikona-uraluGeograficznie Ural jest dzielone jest na pięć części: Południową, Środkową, Północną, Polarną oraz Subpolarną. Części Subpolarna mieści najwyższy szczyt Uralu – Naroda w wysokości 1895 m nad poziomem morza. Ural Południowy w odróżnieniu od innych jest stosunkowo mocno zaludniony, a w jego bliskim położeniu znajduje się wiele miast. Ural środkowy natomiast to najniższa wyżyna w swej istocie i znajduje się w strefie tajgi mimo to można tam znaleźć ogromne połacie dzikiej przyrody. Jest to miejsce w szczególności uwielbiane przez kajakarzy oraz zwolenników pieszej turystyki . Znajduje się tu wiele rzek oraz liczne skalne przełomy. Ural Północny jest zasiedlony w niewielkim stopniu , sieć transportowa jest tutaj słabo rozwinięte, a część górska trudno dostępna. Cały północny Ural znajduje się w strefie tajgi – jest to miejsce uwielbiane przez turystów lubiących oderwać się od wszelkiej cywilizacji.

góry-uralUral subpolarny jest najsilniej rozczłonkowany. Jest najwyższą częścią Uralu częściowo o rzeźbie alpejskiej oraz widocznych śladach działalności lodowców. Charakterystyczną ikoną Uralu są wielkie baszty znajdujący się na jego terenie. Oprócz rzeźby alpejskiej charakterystyczne są spłaszczone, stołowe wierzchowiny o stromych pokrytych kamiennymi usypami stokach, sprawiające ponure wrażenie kopalnianych hałd. Dla klimatu charakterystyczne bywają silne amplitudy temperatur latem, od przymrozków w nocy do 30-stopniowego upału w dzień. Rejon jest bardzo interesujący, ale niezbyt dobrze dostępny. Ural posiada bogate złoża mineralne. Znajdują się tam między innymi: żelazo, miedź, złoto, platyna, węgiel brunatny i kamienny, ropa naftowa, sól kamienna i potasowa. W części północnej znajduje się Park Narodowy Jugyd Wa obejmujący niemalże 19 tysięcy kilometrów kwadratowych.