Góry Ural
Góry Ural to jedne z najdłuższych grzbietów górskich na ziemi, ich długość sięga 2000 km. Grzbiet Uralu przecinek kilka stref klimatycznych oraz roślinnych co wpływa na niepowtarzalność tego masywu górskiego.
Geograficznie Ural jest dzielone jest na pięć części: Południową, Środkową, Północną, Polarną oraz Subpolarną. Części Subpolarna mieści najwyższy szczyt Uralu – Naroda w wysokości 1895 m nad poziomem morza. Ural Południowy w odróżnieniu od innych jest stosunkowo mocno zaludniony, a w jego bliskim położeniu znajduje się wiele miast. Ural środkowy natomiast to najniższa wyżyna w swej istocie i znajduje się w strefie tajgi mimo to można tam znaleźć ogromne połacie dzikiej przyrody. Jest to miejsce w szczególności uwielbiane przez kajakarzy oraz zwolenników pieszej turystyki . Znajduje się tu wiele rzek oraz liczne skalne przełomy. Ural Północny jest zasiedlony w niewielkim stopniu , sieć transportowa jest tutaj słabo rozwinięte, a część górska trudno dostępna. Cały północny Ural znajduje się w strefie tajgi – jest to miejsce uwielbiane przez turystów lubiących oderwać się od wszelkiej cywilizacji.
Ural subpolarny jest najsilniej rozczłonkowany. Jest najwyższą częścią Uralu częściowo o rzeźbie alpejskiej oraz widocznych śladach działalności lodowców. Charakterystyczną ikoną Uralu są wielkie baszty znajdujący się na jego terenie. Oprócz rzeźby alpejskiej charakterystyczne są spłaszczone, stołowe wierzchowiny o stromych pokrytych kamiennymi usypami stokach, sprawiające ponure wrażenie kopalnianych hałd. Dla klimatu charakterystyczne bywają silne amplitudy temperatur latem, od przymrozków w nocy do 30-stopniowego upału w dzień. Rejon jest bardzo interesujący, ale niezbyt dobrze dostępny. Ural posiada bogate złoża mineralne. Znajdują się tam między innymi: żelazo, miedź, złoto, platyna, węgiel brunatny i kamienny, ropa naftowa, sól kamienna i potasowa. W części północnej znajduje się Park Narodowy Jugyd Wa obejmujący niemalże 19 tysięcy kilometrów kwadratowych.