Kuchnia petersburska

Marzec 31, 2018 o 20:59

plackiKuchnia rosyjska jest niezwykle bogata posiadając niezwykłą historię. Trudno się dziwić – Rosja to ogromny kraj, w którym mieszają się różne kultury. W latach 1712 – 1918 Petersburg był stolicą Imperium Rosyjskiego i to właśnie w nim pracowali najlepsi francuscy kucharze.

rybyKoniec XVIII wieku był ostatnim momentem kiedy to do Rosji spływały z zachodniej europy kulinarne nowinki oraz technologie. Rozpoczął się wtedy proces ingerowania tych technologii w gusta kulinarne Rosjan. Na początku oczywiście wszelkie nowości gościły na cesarskim stole, później arystokracji oraz wysokiej rangi urzędników, a na końcu przenikały do na stoły niższych warstw społecznych. Pewną nowością była sprzedaż ciepłych wypieków – bułek, które były roznoszone po targach i bazarach. Pojawiły się również nowe potrawy oraz słodycze (wzorem były słodycze z Francji). Mówimy oczywiście o produkcji własnej ponieważ wcześniej istniały, ale były importowane. Słodycze oczywiście były produktem luksusowym, a sprzedawano je na sztuki lub na wagę. Picie czekolady również weszło w nawyk rosyjskiej arystokracji, a na popularności zaczęła zyskiwać kawa (zwłaszcza w Petersburgu). Słodycze, w tym również cukier były drogie, aż do momentu produkcji cukru z buraków w europejskich cukrowniach. Pod koniec XVIII wieku również tłumaczono wiele książek kucharskich, zwłaszcza francuskich i niemieckich. Jednak wojna napoleońska z 1812 roku wpłynęła na bardziej patriotyczne podejście warstw uprzywilejowanych, chociaż do tamtej pory wiele przepisów kuchni narodowej już zaginęło i nie było jak ich odtworzyć.

czosnekW XIX wieku Petersburg w dalszym ciągu importował przepisy kulinarne obcych narodowości, kiedy to Moskwa pozostała przy tradycji, a więc okresowi moskiewskiemu w kuchni. Powoli jednak powracano do tradycji, która odnosiła się między innymi do podawania dań na stół. W kuchni tradycyjnej rosyjskiej dania podawano pojedynczo. W kuchni francuskiej podawano wszystkie jednocześnie. Dodatkowo ograniczono liczbę potraw, które były konsumowane podczas jednego posiłku. Podając potrawy na przemian serwowano potrawy ciężkostrawne oraz lekkostrawne wraz z tymi, które pobudzały apetyt. Mięso było podawane w kawałkach, a nie jak wcześniej w całości. Serwowano kotlety z całych kawałków baraniny czy wieprzowiny z kostką, ponieważ takie podawanie posiłku było bliższe kuchni narodowej. Podawano również ziemniaki, które dotarły do Rosji pod w latach siedemdziesiątych XVIII wieku. Prawda jest taka, iż mimo popularyzowania w kuchnie petersburskiej charakteru narodowego, to i tak posiłki dalej były przyrządzane przez francuskich kucharzy. Dzięki nim kuchnia rosyjska rozkwitła i czerpała z zachodu to co najlepsze.