Rosyjska Priemjer- Liga

Maj 31, 2016 o 06:09

pilka-noznaPiłka nożna jest jednym z najpopularniejszych sportów na świecie. Niemalże w każdym kraju znajdują się kluby i drużyny piłkarskie, które ścigają się między sobą o mistrzostwo swojego kraju. Nie inaczej jest w Federacji Rosyjskiej. Wzorem państw zachodnich, w Rosji także jest Priemjer-Liga czyli odpowiednik polskiej ekstraklasy.
Rosyjska pierwsza klasa to najwyższa klasa rozgrywkowa dla klubów piłkarskich, która do 2010 roku rozgrywana była w systemie wiosna-jesień, czyli 1 rok – 1 sezon. A ponieważ nie było krótkiego sezonu przejściowego w 2011 roku nie wyłoniono mistrza tegoż roku. Rosyjska Priemjer-Liga jest spadkobierczynią Top Dywizji, która istniała od 1992 do 2001 roku. Zmiana ta dała rosyjskim klubom więcej niezależności. Ostatnim mistrzem sezonu 2010, rozgrywanego na zasadzie systemu wiosna-jesień był Zenit Sankt Petersburg.pilka-rosja
Jednakże z nadejściem wiosny, 12 marca 2011 roku rozpoczął się pierwszy sezon w nowym systemie jesień-wiosna. Jego koniec nastąpił 12 maja następnego roku. W tym sezonie do rozgrywek przystąpiło 16 zespołów. Dwie rundy rozgrywek wyłoniły 9 zespołów, które zawalczyły o mistrzostwo oraz o możliwość gry o europejskie puchary. Zespoły z miejsc od dziewiątego do szesnastego musiały grać między sobą o utrzymanie się w lidze w trzeciej rundzie. Kolejnym krokiem eliminacyjnym były baraże miedzy zespołami z miejsc trzynastego i czternastego. Drużyny z miejsc piętnastego i szesnastego zostały degradowane do Pierwszej dywizji.
Historia Rosyjskiej Priemjer-Ligii jest ściśle powiązana z sytuacją polityczną kraju. Kiedy Związek Radziecki się rozpadł każda z byłych republik rozpoczęła własne rozgrywki piłkarskie. W 1991 roku w jeszcze Sowieckiej Top Dywizji grało 6 klubów CSKA Moskwa, Spartak Moskwa, Torpedo Moskwa, Dynamo Moskwa, Spartak (Ałanija) Władykaukaz oraz Lokomotiw Moskwa. Z tych zespołów oraz z 14 będących w niższych ligach została utworzona Rosyjska Top Dywizja, która następnie została podzielona na dwie grupy. W 1993 roku liczbę zespołów grających w Top Dywizji zmniejszono do 16. Wyjątkiem były lata 1996 i 1997, kiedy to grało 18 drużyn.
pilka-euroCzołówka Top Dywizji zdominowana była przez stołeczny klub Spartak, który zdobył aż 9 z 10 pierwszych tytułów mistrza. Ten jeden raz, w 1995 roku, wygrał Spartak-Ałania. Po piętach Spartaku Moskwa deptały CSKA, Dynamo, Torpedo i Lokomotiw. Po 2000 roku Spartak Moskwa musiał oddać tytuł mistrzowski CSKA i Lokomotiw. Obecnie tabelę najlepszych rosyjskich zespołów piłkarskich wieńczy CSKA, a na drugim miejscu jest FK Rostów nad Donem, a na trzecim Zenit Sankt Petersburg.
Mecze Rosyjskiej Priemjer-Ligii można obejrzeć na niekodowanym kanale rosyjskiej publicznej telewizji NTV+. Stało się to na prośbę Władimira Putina. Kluby oczywiście poniosły koszty finansowe z tego tytułu, gdyż wpływ do klubowych budżetów z tytułu praw do transmisji są niewielkie i wynoszą około 25 mln euro rocznie.