Różne oblicza Petersburga

Styczeń 31, 2014 o 09:13

petersburgPetersburg jest drugim, zaraz po Moskwie, najważniejszym ośrodkiem gospodarczym i kulturowym Rosji. Miasto zostało założone w 1703 roku przez cara Piotra I i zbudowane było z myślą o ukazaniu wielkości i majestatu Imperium Rosyjskiego. W latach 1712-1918 Petersburg (pierwotnie Piotrogród, później – Leningrad) pełnił funkcję stolicy kraju.

Na terenie miasta dochodziło do wielu ważnych wydarzeń z historii Rosji. To tutaj miała miejsce krwawa niedziela w 1905 roku, tutaj także dokonały się dwie najważniejsze rewolucje- lutowa i październikowa. Ponadto, miasto jest prawdziwą skarbnicą wszelkiego typu zabytków architektonicznych. Sprawdźmy zatem, co ciekawego można zobaczyć w Petersburgu.

Pierwszym miejscem, do którego należałoby się udać zaraz po przyjeździe jest Newski Prospekt – główna ulica Petersburga, zaprojektowana przez Piotra Wielkiego. Znajdują się tu m.in. Rosyjska Biblioteka Narodowa, Sobór Kazański, Dom Knigi, czy XIX-wieczny bogato zdobiony most Aniczkowski.

newski-prospekt

Newski Prospekt

Najpiękniejszą częścią Petersburga jest jednak Pałacowe Wybrzeże. Zabytkami, które najbardziej rzucają się w oczy, są tu przede wszystkim: budynek Admiralicji i Sobór Izaaka (największa tego typu świątynia na świecie). To tutaj znajduje się również sławny Pałac Zimowy – wielowiekowa siedziba rosyjskich carów, która przez samych Rosjan określana jest jako największe muzeum współczesnego świata.

palacowe-wybrzeze

Pałacowe Wybrzeże

Godne uwagi jest również słynne Nabrzeże Piotrogrodzkie, przy którym cumuje „Aurora”, będąca symbolem początku rewolucji październikowej. Tutaj także znajduje się Twierdza Pietropawłowska, w która przez długie lata pełniła funkcję więzienia.

To oczywiście jedynie najważniejsze z zabytków Petersburga. Nie sposób w tym miejscu oddać całokształtu piękna tego miasta. Wniosek na pewno pozostaje jeden – jeżeli wybieramy się do Rosji – Petersburg powinien być pierwszym miejscem, które musimy zobaczyć!