Koty rosyjskie cz. 1
Pisząc o Rosji nie można pominąć jakże pięknego i wdzięcznego tematu, jakim jest niezwykła rasa kotów pochodząca właśnie z tego kraju – Kot Rosyjski Niebieski. To niezwykłe zwierzę pochodzi z zachodniej Rosji. Szacuje się, że rasa powstała w XVII wieku i bardzo przypadła do gustu monarchom nie tylko rosyjskim, ale także i angielskim czy polskim. Koty rosyjskie bywały częstym pupilem na polskich dworach szlacheckich. Ponoć sam car Mikołaj II posiadał koteczkę tej rasy, które zwierzał się z największych tajemnic państwowych.
Jako ciekawostkę podaje się, że rasa ta niemalże wyginęła w trakcie II wojny światowej. Na szczęście w Szwecji utworzono program odnowy rasy i tak dzięki krzyżowaniu z innymi rasami (m.in. syjamską) „odtworzono” kota rosyjskiego niebieskiego, którym możemy się cieszyć do dziś. Należy podkreślić, iż koty te nigdy nie były łączone z naszymi dachowcami.
Kot rosyjski niebieski ma wyjątkowo miękkie i puszyste futro. Jego piękny szaro-niebieski kolor sprawia, że zwierzę wygląda bardzo dostojnie, wręcz królewsko. Może to właśnie decydowało o jego dużej popularności na dworach europejskich. Skóra kota jest niebieska, a poduszki łap powinny być koloru lawendowego. Koty te mają także smukłą sylwetkę i dość długie łapy. Rasowe koty powinny mieć zielone oczy, a każdy inny kolor jest traktowany jako odstępstwo. Uszy są stojące i dość duże.
Jeśli chodzi o charakter Kota Rosyjskiego Niebieskiego to mówi się o nich, że są przyjacielskie, lubiące towarzystwo innych kotów oraz zabawy z opiekunem. Małe kociaki, gdy są prawidłowo chowane, potrafią nauczyć swego opiekuna rozumienia ich świata. Jak cała reszta kociego przedszkola, i te są chętne do zabawy i psot. Zwierzęta te są bardzo zwinne i wyjątkowo ciche. Są także bardzo ostrożne, gdyż penetrując zakamarki mieszkania, rzadko coś zepsują. Są bardzo inteligentne i szybko uczą się sztuczek. Chętnie okazują także czułość, zwłaszcza jednemu, wybranemu przez siebie człowiekowi. Są także bardzo lojalne wobec swego opiekuna. Lubią spokój, co chyba jest generalną cechą kotów. Nie lubią za to zbyt długiej samotności i oczekują zainteresowania.
Rosja jest krajem pochodzenia jeszcze kilku innych ras, w tym m.in. kota syberyjskiego, który w Europie zagościł stosunkowo niedawny, bo w 1989 roku za sprawą małżeństwa z NRD, które będąc wielkimi miłośnikami kotów, sprowadziło kilka okazów na kontynent. Jest to rasa pochodzenia naturalnego, która powstała na Syberii, co miało decydujący wpływ na jej wygląd. Długie, grube futro pozwala tym kotom na przetrwanie na prawdę zimnych nocy i dni. Jednak sama rasa doskonale aklimatyzuje się w nowych miejscach. O tej rasie mówi się, że jest średnio aktywna, ale nie ma się co dziwić – gdyby trzaskające mrozy dosięgły i nas, też najchętniej zaszylibyśmy się przy kominku lub kaloryferze. Wracając jednak do kota, są to koty silne i muskularne, ale bardzo przyjacielskie. Lubią przebywać z ludźmi, a za swoim właścicielem będą szły przy nodze niczym najwierniejszy pies.