Sobór Zmartwychwstania Pańskiego w Sankt Petersburgu
Sobór Zmartwychwstania Pańskiego nazywany również Cerkwią na Krwi to jedna z największych atrakcji turystyczny nie tylko Petersburga czy Rosji – to jedna z największych atrakcji turystycznych na świecie. Jego historia jest w szczególności ciekawa, chociaż by ze względu, iż o mało nie został zburzony.
Cerkiew stoi w centrum miasta nad kanałem Gribojedowa. Najlepszym okresem na zwiedzanie tego zabytku jest wiosna oraz lato, gdy pięknie widać jego odbicie w wodach kanału. Sobór powstał na przełomie XIX oraz XX wieku w miejscu, gdzie w roku 1881 dokonano zamachu terrorystycznego, w którym zginął Car Aleksander II. Ówczesny car Rosji według wielu historyków był jednym
z najbardziej postępowych władcą – reformatorem. W miejscu zamachu z początku powstała drewniana kaplica i została otwarta w roku 1883. Dzięki datkom od wiernych powzięto decyzję o budowie bardziej okazałej świątyni. Budowa trwała 24 lata i zakończyła się w roku 1907.
Jak już wspominaliśmy cerkiew powstała w miejscu zamachu nad samym kanałem. W środku znajdują się cztery kolumny nakryte baldachimem w miejscu niewielkiego wgłębienia. Na dnie owego wgłębienia znajduje się bruk ulicy, na którą spłynęła krew carska. Wnętrze cerkwi jest jednym z najpiękniejszych wnętrz świątynnych na całym świecie. Znajdują się tam mozaiki, które zajmują
aż siedem tysięcy metrów kwadratowych. W dzwonnicy znajdują się mozaiki przedstawiające herby miast i guberni z czasów Romanowów. Na dzwonnicy znajduje się największa kopuła (cała pozłacana). Zdobione wejście zostało wykonane w stylu staroruskim, jednak same zdobienia mają charakter rosyjskiego renesansu. Obok znajduj się pięć bardzo charakterystycznych kopuł w przeróżnych kolorach – niezwykle podobnych do tych w soborze Wasyla Błogosławionego na Placu Czerwonym
w Moskwie. Mury cerkwi zostały wykonane z czerwonego granitu. Na murach znajdują się także napisy w kolorze złotym przypominające najważniejsze wydarzenia z czasów gdy żył i panował car Aleksander II.
Ten niezwykle atrakcyjny zabytek o mało nie został zburzony. Po rewolucji bolszewickiej cerkiew została udostępniona dla mas, co niestety przyczyniło się do tego, iż częściowo zniszczono mozaikowe posadzki, które pokryte były dywanami. Na początki lat trzydziestych XX w. świątynia została zamknięta. Później w Rosji wprowadzając ateizację całego kraju podjęto decyzję o zburzeniu Cerkwi na Krwi. Plany te zostały pokrzyżowane przez wybuch wojny radziecko-niemieckiej. W trakcie oblężenia miasta była wykorzystywana jako kostnica, a po wojnie zamieniono ją na magazyn teatralny. W roku 1968 ówczesne władze uznały cerkiew za zabytek i podjęto decyzję o renowacji świątyni.
Obecnie cerkiew jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w kraju, ale również na świecie. Sobór zajął ósme miejsce na liście największych atrakcji turystycznych świecie (według opinii podróżników opublikowanych przez portal turystyczny TripAdvisor z 2014 roku). Przed cerkwią znalazły się takie zabytki jak: Wielki Chiński Mur, Katedra w Mediolanie czy zwycięzca rankingu miasto Machu Picchu w Peru.