Kilka słów o mieszkańcach Federacji Rosyjskiej – część pierwsza
Każdy, obdarzony geograficzną świadomością, mieszkaniec naszej planety już dawno wyrobił sobie własną opinię na temat większości krajów współczesnego świata. Skojarzenia te wynikają głównie ze stereotypów, obcowania z szeroko pojętą kulturą masową, bądź też z własnych doświadczeń natury turystycznej.
A zatem – kiedy mówimy „Francja”, mamy przed oczami specjały tamtejszej kuchni, mówiąc „Niemcy”, widzimy porządek i dobrą organizację, myśląc o Brazylii – widzimy karnawał w Rio de Janeiro. Kiedy natomiast spróbujemy przyporządkować podobne skojarzenia do kraju leżącego nad Wołgą, może to okazać się bardzo trudne, a w najlepszym wypadku – przynieść efekty, z których sami Rosjanie nie do końca będą zadowoleni.
Jak zatem scharakteryzować kraj, którego powierzchnia niemal dwukrotnie przekracza rozmiary Europy? Tak ogromna rozciągłość geograficzna Federacji Rosyjskiej sprawia, że dokonanie jednoznacznej i obiektywnej oceny wydaje się być niemożliwe, dlatego też, z konieczności, będziemy musieli posłużyć się szeregiem daleko idących uogólnień.
Potwierdzeniem tej tezy może być fakt, że aktualnie, całkowitą liczbę Rosjan szacuje się na ponad 137mln ludzi. Tak ogromna liczebność sprawia, że wykazanie typowych cech kulturowych ,czy też charakterologicznych, tego narodu będzie krzywdzące dla znacznej części Rosjan. Niemniej jednak – spróbujmy wskazać chociaż kilka cech, które z całą pewnością możemy odnieść do większości przedstawicieli tego narodu. Zadajmy sobie więc pytanie – jacy właściwie są Rosjanie?
Już na wstępie pojawia się kolejny problem – wprawdzie rodowici Rosjanie stanowią ponad 80% ludności tego kraju, to jednak podzieleni są na około trzydzieści odrębnych grup etnicznych, z których każda ceni sobie własną odrębność w zakresie kultury, tradycji i obyczajów. Powyższe zdanie doprowadza nas zatem do ostatecznego stwierdzenia, że Rosja, pomimo jedności narodowej, jest krajem multikulturowym.