Cerkiew Wasyla Błogosławionego – symbol Rosji
Posiada różne nazwy – Cerkiew Wasyla Błogosławionego, Sobór Wasyla Błogosławionego czy Sobór Opieki Bożej na Fosie, jednak wszystkie znaczą jedno – świątynię prawosławia. Jeden z najbardziej znanych zabytków rosyjskich, co roku odwiedzają go setki tysięcy turystów. Położony jest w sercu Moskwy, na Placu Czerwonym, niedaleko Kremla.
Jego fundatorem i pomysłodawcą był sam car Iwan Groźny. Cerkiew została zbudowana w latach 1555 – 1561 i miała upamiętniać wspaniałe zwycięstwo nad kazańskimi tatarami oraz uczcić zdobycie ich stolicy – miasta Kazań. Autorem tego okazałego budynku miał być mistrz Postnika Jakowlewa, znany także jako Barma. Historycy twierdza również, iż do samej budowy zatrudniono także włoskich architektów, dzięki czemu powstała mieszanka słowiańskiej architektury z europejskim stylem czasów Odrodzenia. Sobór poświęcono Opiece Matki Bożej, co miało związek z świętem które zaczynało się w dniu rozpoczęcia oblężenia Kazania. Człon nazwy „Wasyl Błogosławiony” jest używany powszechnie – Wasyl był mnichem, którego pochowano właśnie w cerkwi. Podobno po zakończeniu budowy, Iwan Groźny kazał oślepić jego wykonawców tak by już nigdy więcej nie stworzyli tak pięknego dzieła, jednak jest to mało prawdopodobne, gdyż sam Postnik był również autorem późniejszego dzieła – Kremla Kazańskiego.
Budynek składa się z ośmiu oddzielnych cerkwi (w praktyce dziewięciu), które mają symbolizować ilość dni walki o Kazań. Nazwy poszczególnych cerkwi to: Troicka, Aleksandra Świrskiego, Warłaama Chutyńskiego, Grzegorza Ormiańskiego, Cypriana i Justyna, Wejścia do Jeruzalem i Nikołaja Welikoreckogo. Każda z cerkwi (cztery są większe, cztery mniejsze) jest uwieńczona bardzo charakterystyczną kopułą o kształcie przypominającym cebulę. Wszystkie są zgrupowane wokół dziewiątej cerkwi, która również zakończona jest niewielką kopułą. Wszystkie dzieła połączone są ze sobą postawą, korytarzem ciągnącym się po obwodzie całości oraz przejściami wewnątrz. Sobór był wielokrotnie modernizowany, restaurowany i remontowany. W wieku XVII dodano do całości kopuły nad wejściami oraz kolorowe dekoracje głównych kopuł, które wcześniej były pozłacane. W roku 1990 Sobór stał się filią Muzeum Historycznego – znajduje się tutaj między innymi 19 historycznych dzwonów oraz arcyciekawa kolekcja broni pochodzącej z czasów Iwana Groźnego.
Sobór uważany jest za symbol Rosji, a przed jego obliczem wznosi się pomnik rosyjskich bohaterów: księcia Dymitra Pożarskiego oraz kupca Kuźmy Minina, którzy byli przywódcami pospolitego ruszenia chłopskiego.