T-90 – podstawowy czołg rosyjski
T-90 to pierwszy i póki co jedyny seryjny, podstawowy wóz bojowy w Siłach Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Czołg ten w bardzo krótki czasie zdobył międzynarodowe uznanie, zyskując jednocześnie wysoką ocenę wśród jego użytkowników, ale również potencjalnych przeciwników. Czołg ten jest również jednym z najlepszych czołgów na świecie, dlatego ten już ponad 25 letni pojazd nie został wymieniony.
Czołg T-90 konstrukcyjnie wywodzi się z czołgu T-72, który został wprowadzony do uzbrojenia Armii Sowieckiej w roku 1973. Pierwszy prototyp dziewięćdziesiątki został zbudowany w roku 1988. Przez kolejne lata był on testowany, w końcu w roku 1991 został dopuszczony do użytku, jednak z różnych powodów nie wszedł do produkcji masowej. Dopiero w październiku roku 1992 został przekazany do służby. Jego istnienie został ujawnione rok później, a produkcja, jeszcze niskoseryjna, dla armii ruszyła w roku 1994. Czołg jest dość drogi w produkcji, dlatego jego produkcja odbywa się powoli. W roku 2004 wyprodukowano tylko 14 sztuk T-90, które zostały dostarczone do armii rok później. W roku 2005 zbudowano już 31 sztuk, co starczyło jednak tylko na zapotrzebowanie jednego batalionu czołgowego. Pierwsze egzemplarze posiadały odlewane pancerze wieży, jednak później zostały zastąpione pancerzem spawanym. Przedział kierowcy znajduje się na froncie, a przedział silnikowy w części tylnej w układzie power back. Kadłub i wieża w przedniej części są chronione przed pociskami podkalibrowymi (APFSDS) oraz kumulacyjnymi (HEAT) przez najnowszy pancerz reaktywny Kaktus-5 ERA. Dodatkowo ten sam pancerz znajduje się na bokach wieży i kadłuba, dzięki czemu zapewniają ochronę dla osób znajdujących się w przedziale kierowcy. Głównym uzbrojeniem T-90 jest automatyczne ładowane działo 125 mm, gładkolufowe 2A46M4 lub D-81 TM stabilizowane w dwóch płaszczyznach. Działo jest wyposażone w odsysacz gazów oraz rękaw termiczny, także posiada możliwość odpalania pocisków odłamkowo burzących i dzięki systemowi kontroli ognia – detonacji ponad celem. Rosyjskie źródła podają, iż szybkostrzelność wynosi 7 strzałów na minutę. Na pokładzie standardowo znajduje się sześć pocisków laserowo kierowanych o zasięgu do 5000 m. Prócz działa, na wyposażeniu znajduje się karabin maszynowy PKTM 7,62 mm sprzężony z działem głównym po jego prawej stronie, a karabin przeciwlotniczy znajduje się na kopule dowódcy.
Powstało wiele wersji modelu T-90, gdzie wersją eksportową jest T-90 S. Obok armii rosyjskiej z tych czołgów korzystają również inne kraje. W lutym 2001 roku Indie za sumę 780 mln dolarów kupiły od Rosji wersję eksportową czołgu w ilości 310 sztuk. Algieria do tej pory otrzymała 180 sztuk T-90 S. W armii rosyjskiej obecnie służy około 400 czołgów. Korea Północna posiada jeden egzemplarz czołgu. Inne kraje negocjują z Federacją Rosyjską możliwość zakupu.
Porównując T-90 do odpowiedników natowskich czołgów, można stwierdzić, że rosyjska maszyna nie ustępuje im w prawie niczym, a nawet w niektórych aspektach jest lepsza, jak np. w sile ognia czy zdolności pokonywania przeszkód terenowych. Maszyna ta mimo swoich lat jest jedną z najlepszych na świecie, co potwierdza zadowolenie ich użytkowników, nie tylko rosyjskich.