Wielkanoc w Rosji
Rosja to największe państwo świata. Jest wielonarodowe i wielokulturowe. Odrębność tego kraju przejawia się niemal w każdym aspekcie, od polityki i gospodarki poczynając, na świadomości obywateli i kulturze kończąc. Właśnie ta odmienność niemalże w każdej dziedzinie życia skłoniła nas do sprawdzenia jak wygląda Wielkanoc w Rosji.
Jak już pisaliśmy Rosja to kraj o tak wielkiej różnorodności, mieszającej ze sobą kulturę europejską z azjatycką. Dzięki to właśnie takiej mieszance można mówić o unikatowości tradycji i religii rosyjskiej. Dominującą religią w tym wielki kraju jest prawosławie, które ze zrozumiałych względów inaczej niż to ma miejsce w kulturze europejskiej obchodzi święta Wielkiejnocy. Przed samym świętem każda osoba powinna trzymać czterdziestodniowy post, który w prawosławnym obrządku jest dużo bardziej rygorystycznych niż ten, który mamy chociażby w Polsce. Rosjanie prócz mięsa nie mogą jeść ryb, nabiału oraz białego pieczywa. Jeszcze do niedawna postujący nie mogli również brać udziału w żadnych rozrywkach, wliczając w to nawet teatr. Dzisiaj jednak takie restrykcje odchodzą już w zapomnienie i Rosjanie ograniczają się jedynie do nie tańczenia. W Niedzielę Palmową w cerkwiach święcone są gałązki wierzby. W Wielki Piątek czytane są fragmenty Biblii, mówiące o męce Jezusa Chrystusa. W Wielką Sobotę natomiast wierni święcą pokarmy. Podobnie jak u nas są one święcone w koszykach, jednak ich zawartość jest nieco inna. Najczęściej znajdziemy tam paschę, pisanki oraz baby. W nocy między sobotą a niedzielą odprawiane są kilkugodzinne nabożeństwa, po których wierni wybierają się na procesje wokół cerkwi.
Czas biesiadowania rozpoczyna się w niedzielę wieczorem, kiedy to świętujący zasiadają za stołem. Tradycja nakazuje Rosjanom pozdrowić goście słowami „Chrystus zmartwychwstał” oraz trzykrotnie ucałować w policzek. Po takim pozdrowieniu należy odpowiedzieć „Zaprawdę zmartwychwstał”. W poniedziałek przygotowywany jest specjalny olejek (krzyżmo) wykorzystywany przy udzielaniu sakramentu np. sakramentu chrztu. Jak wygląda rosyjski stół wielkanocny? Jest suto zastawiony. Typowym posiłkiem jest pascha, czyli deser z białego sera, masła, żółtek i bakalii. Znajdziemy tam również babę wielkanocną, która symbolizuje dostatek. Nie branie na stole również potraw z mięsa oraz białego sera. Jaja są często farbowane na czerwono, co ma być symbolem przelanej chrystusowej krwi. Po wielkanocnym śniadaniu goście są żegnani i często obdarowywani drobnymi prezentami.