Bajkał

Grudzień 31, 2018 o 14:36

bajkałJezioro Bajkał to jedno z najbardziej niesamowitych miejsc na Ziemi. Te znajdujące się w Rosji jezioro jest najgłębszym jeziorem świata. Jest to gigantyczny zbiornik wodny mający w swoich zasobach krystalicznie czystą wodę. Bajkał zachwyca turystów, przyrodników oraz podróżników.

bajkał-jezioroJezioro ma 1642 m głębokości co czyni je najgłębszym akwenem na ziemi (jeżeli chodzi o jeziora). Posiada również powierzchnię niemal 32000 km kwadratowych i znajduje się w czołówce największych zbiorników słodkowodnych na świecie. Jezioro jest tak duże że gromadzi ponad 20% świeżej niezamarzniętej wody na ziemi i ponad 90% w Rosji. Jezioro jest pełne rekordów. Prócz głębokości posiada również rekord przezroczystości – widoczność sięga niemalże 40 metrów głębokości. Trzeba przyznać, że jest to niemała gratka dla wszystkich odwiedzających jego brzegi. Jezioro powstało ponad 25 milionów lat temu, dlatego również dzierży rekord wieku. Jezioro jest również niezwykłe pod względem przyrodniczym. Znajdują się tutaj unikalne gatunki roślin i zwierząt. W 1993 roku na głębokości 1 kilometra zamieszczono teleskop neutronów, który ma służyć do obserwacji podwodnego życia oraz zjawisk związany ze skutkami burz słonecznych. Tak stare jezioro obrosło w wiele legend. Jedna z nich dotyczy powstania jeziora. Podobno powstało od uderzenia meteorytu. Inna legenda dotyczy właściwości zdrowotnych wód jeziora. Podobno kąpiel w nim przedłuży życie każdego człowieka.

jezioro-bajkałNajwiększą wyspą na jeziorze jest Olchon, na której według legend urodził się sam Czyngis-chan. Nad jeziorem widywane są również dziwne światła, pociągi, całe miasta czy statki. Naukowcy twierdzą, iż są to miraże, które wywołuje różnica temperatur pomiędzy powierzchnią wody a powietrzem znajdującym się bezpośrednio nad taflą wody. Jedno z najbardziej niebezpiecznych miejsc na Bajkale jest „Krater diabła”. Jest to wir, który jest groźny dla wszystkich odwiedzających to miejsce. Jezioro ma również bardzo ważne znaczenie dla żeglugi oraz rybołówstwa. Roczne połowy ryb pod koniec lat osiemdziesiątych wynosiły 20 tysięcy cetnarów, z czego dużo ponad połowa dotyczyła ryby o nazwie omul bajkalski. Reasumując jezioro Bajkał to piękny akwen, który warto zobaczyć.