Dmitrij Anatoljewicz Miedwiediew

Lipiec 27, 2014 o 22:46

miedwiediewUrodzony 14 września 1965 roku w Leningradzie (obecnie Sankt Petersburg) prawnik, działacz państwowy, ale przede wszystkim rosyjski polityk. Obecny premier Rosji od 8 maja 2012 roku, wcześniej prezydent Federacji Rosyjskiej w latach 2008-2012 oraz wicepremier w latach 2005-2008.
Były prezydent Federacji Rosyjskiej pochodzi z rodziny inteligenckiej. Jego ojciec – Anatolij Afanasewicz Miedwiediew był profesorem Leningradzkiego Instytutu Technologicznego, a matka Julia Weniaminowna jest filologiem oraz wykładowcą w Instytucie Pedagogicznym. Obecny premier Rosji jest jedynakiem. Dmitrij w roku 1987 ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa Leningradzkiego Uniwersytetu Państwowego, a już w 3 lata później uzyskał tytuł „kandydata” nauk prawnych, który jest odpowiednikiem stopnia doktora w Polsce. Jeszcze jako nastolatek pracował jako laborant, a po skończonych studiach jako asystent, a później jako docent na w Katedrze Prawa Cywilnego i wykładowca na uniwersytecie w Petersburgu. Miedwiediew jest również współautorem podręcznika do praca cywilnego. W polityce Dmitrij znalazł się nie przez przypadek. Jeszcze na studiach poznał przyszłego mera Sankt Petersburga – Antatolija Sobczaka, w którego sztabie wyborczym pracował Miedwiediew. W latach 1990-1991 wchodził w skład zespołu doradców Sobczaka. W tym zespole jednym z doradców był również przyszły prezydent Federacji Rosyjskiej – dimitrij-miedwiediewWładimir Putin. W kolejnych latach obecny premier działał jako ekspert prawny przy Sobczaku, jednak w roku 1996 zrezygnował ze współpracy z dotychczasowym pracodawcą po przegranych przez niego wyborach municypalnych. W roku 1999 Dmitrij postanowił podjąć współpracę z Putinem, co jak widać obecnie było strzałem w dziesiątkę. Wraz ze wzrostem znaczenia Władimira Putina, Dmitrij Miedwiediew również piął się po drabince kariery. Gdy Putin został premierem, on został mianowany zastępcą szefa administracji rządu Federacji Rosyjskiej. Później zdobywał kolejne stanowiska i zaszczyty. W latach 2000-2002 zasiadał w radzie Gazpromu najpierw jako wiceprzewodniczący, później jako przewodniczący. Po zakończeniu drugiej kadencji prezydentury Władimira Putina, Miedwiediew stał się faworytem do najważniejszej funkcji w państwie. W wyborach, które odbyły się 2 marca 2008 roku uzyskał według Centralnej Komisji Wyborczej 70,28% głosów. Jako prezydent odwiedził komorowski-wajda-miedwiediewkilka znaczących głów państw na całym świecie. Uznał on również niepodległość Osetii Południowej oraz Abchazji, pomimo protestów takich organizacji jak NATO, UE, czy samej Gruzji. W Polsce gościł dwa razy. Raz na uroczystościach pogrzebowych Lecha Kaczyńskiego, drugi raz podczas oficjalnej wizyty z prezydentem Bronisławem Komorowskim oraz premierem Donaldem Tuskiem.
Prywatnie jest żonaty i ma syna o imieniu Ilja. Jest on podobnie jak Putin aktywny sportowo, a poza tym uwielbia hard rocka, a w szczególności lubi słuchać zespołów Black Sabbath, Led Zeppelin czy Pink Floyd. Dmitrij jest również kolekcjonerem płyt winylowych ze szczególnym uwzględnieniem zespołu Deep Purple.