Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w Rosji 2018

Czerwiec 30, 2018 o 12:34

russia-2018Właśnie trwają XXI Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej i odbywają się w Rosji. Jest to pierwszy turniej mistrzostw świata, który odbywa się w Europie Wschodniej oraz pierwszy, w którym państwo gospodarze leży na dwóch kontynentach.

mundial-2018Obecne mistrzostwa są także wyjątkowe jeszcze z jednego powodu. Po praz pierwszy zastosowana zostaje technologia wideo weryfikacji decyzji sędziego, tzw. VAR. Jest to system pomocnicy, który ma zapobiegać błędom popełnianym przez sędziego. W obecnym turnieju udział biorą 32 drużyny reprezentujące własne kraje. Zostaną rozegrane 64 mecze na 12 stadionach znajdujących się w 11 miastach. W turnieju po raz pierwszy wstępują reprezentacje Islandii oraz Panamy. Zwycięzca mundialu zakwalifikuje się do Pucharu Konfederacji w 2021 roku, który poprzedzi XXII Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w Katarze w roku 2022. Oficjalną piłką mundialu jest Adidas Telstar 18. Do mistrzostw w Rosji zgłoszono 18 stadionów, z czego wybrano 12. Dwa znajdują się w Moskwie – największy, mogący pomieścić 81 tysięcy osób – Stadion Łużniki oraz Otkrytije Ariena mieszczący ponad 45 tysięcy kibiców. Wszystkie pozostałe mieszczą ok. 40 tysięcy osób z wyjątkiem stadionu w Petersburgu mieszczącego 68 tysięcy osób. Budowa stadionów pochłonęła 3 mld 800 mln dolarów. W skład drużyny rosyjskiej wchodzą prawie sami piłkarze grający w rosyjskich ligach. Wyjątkiem są Dienisz Czeryszew grający w hiszpańskim Villarreal CF oraz Władimir Gabułow grający w belgijskim Club Brugge.

rosja-pila-noznaWartym odnotowania jest, iż w obecnych mistrzostwach gra również reprezentacja Polski, która niestety nie wyszła z grupy (wiadome na dzień pisania tego tekstu) i nie zakwalifikowała się do 1/8 turnieju. Oficjalna maskotką rosyjskiego mundialu został wilk Zabiwaka, który w głosowaniu uzyskał 53% głosów pokonując tygrysa syberyjskiego oraz kota. Istniała możliwość odebrania mundialu Rosji w związku z zestrzeleniem samolotu Malezyjskich Linii Lotniczych, jednak FIFA odrzuciła taką możliwość. Reprezentacja Rosji jako gospodarz trafiła do grupy A wraz z Urgwajem, Arabią Saudyjską i Egiptem. Pierwszy mecz wygrała z Arabią 5:0, drugi z Egiptem 3:1, trzeci natomiast przegrała z Urugwajem 3:0. Dzięki takiemu wynikowi z drugiego miejsca w grupie awansowała do 1/8 finału i swój mecz rozegra z Hiszpanią 1 lipca 2018 roku na Stadionie Olimpijskim w Moskwie. Jaki będzie los reprezentacji rosyjskiej zobaczymy. Nam zostaje cieszyć się wspaniały widowiskiem i kto wiem może Rosja zostanie po raz pierwszy w historii Mistrzem Świata w Piłce Nożnej?