Piotr Czajkowski, genialny rosyjski kompozytor

Marzec 24, 2015 o 13:43

piotr-czajkowskiPiotr Ilijcz Czajkowski urodził się 7 maja 1840 w Wotkińsku. Jego ojciec, Ilia Pietrowicz, pracował jako inspektor rosyjskich kopalń. Matka, Aleksandra Andriejewna z domu Assier, była córką emigranta z Francji. Rodzina zaliczała się do drobnych posiadaczy. Młody Czajkowski otrzymał typowy start w życie, jaki wówczas fundowany młodym ludziom. Najpierw został wysłany do szkoły z internatem, by później uczęszczać na Uniwersytet by zostać prawnikiem. Jednak problemy z osobowością młodego kompozytora dawały o sobie znać. Czajkowski był wycofanym dzieckiem, co utrudniało mu nawiązywanie kontaktów z otoczeniem.

Miłość do muzyki oraz wielki talent ujawniły się podczas studiów muzycznych, które podjął w 1861 roku. W 1866 roku ukończył konserwatorium w Petersburgu, a w roku następnym stał się profesorem teorii muzyki w konserwatorium w Moskwie. Pracował tam przez 11 lat, które okazały się czasem wzmożonej aktywności twórczej artysty. To właśnie wtedy zaczął kształtować się niepowtarzalny styl i charakter utworów Czajkowskiego.
Czajkowski wiele razy zmagał się z kryzysami psychicznymi. Najczęściej wyjeżdżał wówczas zagranice do swych braci. Jednym z silniejszych okresów zaburzenia nastroju kompozytora był w roku 1877, kiedy to wstąpił w związek małżeński z Antoniną Iwanowną Milukową. Antonina była wielką fanką twórczości mistrza, a jej obsesyjna fascynacja przypominała

czajkowski

źródło:http://pl.wikipedia.org

dzisiejsze rozhisteryzowane młode dziewczęta na koncertach gwiazd muzyki pop. Para pobrała się w lipcu, by we wrześniu wystąpić o separację i rozwód. Rozstrój nerwowy okazał się być na tyle poważny i głęboki, że kompozytor próbował nawet popełnić samobójstwo. Zły stan zdrowia sprawił, że Czajkowskiego zabrał w kolejną zagraniczną podróż jego brat, Anatol. Tym razem udali się do Szwajcarii.
W kolejnych latach zrezygnował z pracy wykładowcy i poświęcił się wyłącznie swojej twórczości, co było możliwe po złożeniu obietnicy pewnej bogatej wdowie, Nadieżdzie von Meck, z którą regularnie pisywał. Kobieta zaoferowała mu dożywotnią pensję w wysokości 6000 rubli pod warunkiem złożenia obietnicy, że nigdy się nie spotkają.
Piotr Czajkowski zmarł mając zaledwie 53 lata 6 listopada 1893 roku w Petersburgu. Okoliczności śmierci kompozytora do dziś pozostają owiane tajemnicą, choć oficjalną przyczyną zgony miała być choroba – cholera. Jednak nieoficjalne źródła donoszą, iż była to honorowa śmierć samobójcza po tym, jak odkryto romans kompozytora z młodym arystokratą hrabią Stenbok-Fermor.
Muzyka Piotra Czajkowskiego jest niewątpliwie jednym z największych skarbów narodowych rosyjskiej kultury. Łączy w sobie narodowy charakter z osiągnięciami zachodniej techniki kompozytorskiej. Czajkowski tworzył przede wszystkich opery i muzykę

Pomnik-Piotr-Czajkowski

źródło:http://pl.wikipedia.org

symfoniczną, która to jest doskonałym przykładem synergii klasycystycznej formy i romantycznymi założeniami programowymi.