Zimna wojna – początek
Zimną wojną określono konflikt, który trwał w latach 1947-1991 pomiędzy ZSRR oraz państwami zależnymi scalonymi w Układzie Warszawski od 1955 roku (blok wschodni), a państwami niekomunistycznymi skupionymi wokół NATO, pod przywództwem politycznym Stanów Zjednoczonych (blok zachodni). Jaka jest geneza powstania konfliktu trwającego kilkadziesiąt lat – skupiającego tak wiele państw? Zapraszamy do lektury.
Eurowizja 2017 bez Rosji
Nie będzie nietaktem stwierdzenie, że Rosja ostatnio nie ma szczęścia do międzynarodowych konkursów. Najpierw światem sportu wstrząsnęła afera dopingowa wśród rosyjskich lekkoatletów, co skończyć się może wykluczeniem z udziału w Igrzyskach Olimpijskich 2017 reprezentacji Rosji. Teraz do czarnej passy doszła decyzja Ukrainy, tegorocznego gospodarza muzycznego święta, o niewpuszczeniu reprezentantki Rosji, Julii Samojłowej, na teren kraju.
Lenin
Włodzimierz Lenin, a dokładniej Władmir Iljicz Uljanow był przede wszystkim politykiem. Urodzony
w 1870 roku w Symbirsku przyszły organizator oraz lider rewolucji październikowej, współzałożyciel
i przywódca partii bolszewickiej osiągnął więcej niż mogłoby się wydawać. Ten pochodzący z rodziny urzędniczej Rosjanin został nawet pierwszym przywódcą Rosji Radzieckiej.
Polityka społeczna Federacji Rosyjskiej
Rosja to jeden z największych pod względem powierzchniowym krajów na świecie. To także istny tygiel kulturowy, w którym można spotkać Rosjan, Polaków, Białorusinów, Ukraińców, Tatarów, i przedstawicieli innych narodowości. Ponieważ Federacja Rosyjska to kraj dość zróżnicowany, o burzliwej historii, to i polityki wewnętrzne są często niespójne. Szczególnie dużą rolę odgrywa polityka społeczna, która w Rosji staje przed szczególnie wieloma i dość sporymi wyzwaniami. Jednym z nich jest alkoholizm, przemoc w rodzinie, kradzieże.